zisbcg a Corvinuson

zisbcg a Corvinuson

3. beadandó feladat

2015. február 21. - Borbinho

A 3.héten a technológia és a társadalom viszonyával kapcsolatos feladatokat kaptunk: 

1.Kérdés

Te mit gondolsz arról, hogy alapvetően milyen a technológia és a társadalom viszonya? Melyik határozza meg melyiket? Miért?

Véleményem szerint a technológia és a társadalom kölcsönösen befolyásolják egymást. Nem lehet kijelenteni, hogy a társadalom egyértelműen meghatározza a technológiát, vagy éppen fordítva. Gondoljunk bele, hogy a különböző technológiai újítások mennyire változtatták meg végérvényesen a társadalmat, mint pl. az elektromos áram, vagy pl. a telefon megjelenése. Ezek az eszközök segítették a társadalmat, de valamilyen szinten meg is mérgezték azt, manapság ugyanis szinte elképzelni sem tudjuk, hogy milyen lenne, ha kirántanának a komfortzónánkból. Drámai hatásai lennének a technológia visszafejlődésének, de ennek a bekövetkezésére az esély 0. A társadalom fejlődésével együtt folyamatosan fejlődött a technológia is. A különböző technológiai újítások megváltoztathatják a társadalmat, de a társadalomnak is elég nagy hatása van a technológiára: rengeteg technológiai újítást vetettek el piackutatások után, ugyanis ha valamire minimális az igény, akkor azt nem fogják tovább fejleszteni. De volt már nem egyszer példa arra, hogy egy technológiai újítást bevezettek anélkül, hogy előtte felmérték volna a társadalom véleményét róla, és kudarcba fulladt az adott innováció. A technológiának szüksége van a társadalom pozitív visszajelzésére, a társadalomnak pedig szüksége van az olyan technológiára, amely hasznára lehet.

2.Kérdés

A cikkben és az órán bemutatott elméletek közül melyiket találod a leghasznosabbnak? Miért? Hasonlítsd össze az általad kiválasztott elméletet a többivel, írj legalább 3 pozitív érvet az általad választott elmélet mellett és 3 negatívat a többiekkel szemben.

A szóban forgó elméletek: 

STS-elméletek

  1. SCOT-elmélet
  2. ANT-elmélet

Rogers diffúziós elmélete

Rendszerszemléletű technikatörténeti megközelítés elmélete

Véleményem szerint a rogersi diffúziós elmélet a leghasznosabb, mely szerint egy innováció akkor sikeres, ha a tömegre hat. Az elmélet jól leírja, miként terjednek el a különböző innovációk a felhasználók körében. Először az innovátorok valamint korai adaptálók kezdik el alkalmazni, majd utánuk jönnek a korai többség, illetve a kései többség csoportok, végül pedig a lemaradók csoportja.

A SCOT elmélet legfőbb hiányossága szerintem az, hogy nem foglalkozik a társadalom és a technológia kapcsolatával. További hiányosságnak tartom azt is, hogy a fejlesztés mikéntjére nem ad koncepcionális magyarázatot ez az elmélet.

Az ANT elmélet negatívuma véleményem szerint pedig az, hogy mikrorészecskékre szedi szét a társadalmi szerkezeteket.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://zisbcg.blog.hu/api/trackback/id/tr47195201

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása